Pioneers in the industry, we offer led deco bulb, 40w led tubelight fixture and sodium vapor street light fitting from India.
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 5 W |
| Type of Light | Ceiling Light |
| Light Color | Cool White |
| Frequency | 2 |
| Lumens | 1 |
| Voltage | 3W |
| Warranty | 2 |
LED Decorative Bulbs are stylish, low-wattage light sources designed for aesthetic appeal in homes, cafes, showrooms, and festive lighting.
Available in vibrant colors (red, green, blue, yellow, white) or filament styles, typically ranging from 0.5 W to 4 W, with B22 or E27 bases.
Energy-efficient, long-lasting, and ideal for chandeliers, string lights, pendant fixtures, or any décor-focused indoor/outdoor setup.
₹ 385 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Commercial |
| Wattage | 20W |
| Body Material | Aluminium |
| Lighting Color | Cool White |
| Install Style | Surface Mounted |
| Color Temperature | 2700K |
| Length | 4FT |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP40 |
Minimum order quantity: 100 Piece
40 W LED Tubelight Fixture, especially suitable for office, workshop, or home settings:
A surface-mounted 40 W LED tube light (battens), delivering bright cool-white illumination (~6000–6500 K) with energy savings of up to ~80% versus fluorescent tubes
₹ 2650 / Piece Get Latest Price
| Body Material | Aluminium |
| IP Rating | IP65 |
| Base Type | E40 |
| Usage/Application | Street Lighting |
| Dimensions | 530 x 215 x 240mm(LXWXH) |
| Surface Treatment | Polished |
| Voltage | 220v |
| Lighting Type | LED |
Minimum order quantity: 100 Piece
Deep Sanghavi (Owner)
Sorola Led Products
3rd Floor,Room, No. 18 Sahyog,Building, 31-35 Picket,Road, Lohar, Chawl
S. C. Court, Mumbai - 400002, Maharashtra, India